|
STAGECOACH
BLUEBIRD
PREMIER TOUR GRAND FINAL |
|
Station Hotel,
Ellon - Sunday 13 November 2005 |
Time |
Last 32 |
11.00 am |
(1) Raymond Mowat (Peterhead) |
3 |
- |
6 |
Ian Daniel (Ellon) |
11.00 am |
Mike Clark (Inverurie) |
6 |
- |
5 |
Chris Lawrie (Stonehaven) |
11.00 pm |
Martin McIntosh (Aberdeen) |
5 |
- |
6 |
Mike Ritchie (Aberdeen) |
11.00 pm |
Alan Duncan (Elgin) |
3 |
- |
6 |
(8) Graham Reid (Ellon) |
11.00 am |
(5) Simon Mitchell (Stonehaven) |
w |
/ |
o |
Andy Duncan (Elgin) |
11.00 am |
Pat McCarron (Aberdeen) |
6 |
- |
3 |
Paul Slorach (Stonehaven) |
12.00 pm |
Phil Craig Jnr (Aberdeen) |
6 |
- |
5 |
Gavin James (Fraserburgh) |
12.00 pm |
Barry Calder (Boddam) |
5 |
- |
6 |
(4) Darren Matthew (Aberdeen) |
12.00 pm |
(3) Alexander Stephen (Cairnbulg) |
6 |
- |
1 |
Willie Guyan (Aberdeen) |
12.00 pm |
BYE |
o |
/ |
w |
John Falconer (Portlethen) |
12.00 pm |
Mark Gravener (Aberdeen) |
3 |
- |
6 |
Andy Milne (Aberdeen) |
12.00 pm |
Dave McPike (Arbroath) |
6 |
- |
2 |
(6) Iain Soutar (Montrose) |
13.00 pm |
(7) Andy Gerrie (Fraserburgh) |
w |
/ |
o |
Neil Lawrence (Elgin) |
13.00 pm |
Doug Milne (Aberdeen) |
6 |
- |
2 |
Sandy Anderson (Peterhead) |
13.00 pm |
Jim Anderson (Peterhead) |
2 |
- |
6 |
Stuart Keith (Ellon) |
13.00 pm |
Alan Anderson (Longside) |
2 |
- |
6 |
(2) Mark Oaten (Aberdeen) |
Time |
Last 16 (£40
losing last 16) |
15.00 pm |
Ian Daniel (Ellon) |
2 |
- |
6 |
Mike Clark (Inverurie) |
15.00 pm |
Mike Ritchie (Aberdeen) |
5 |
- |
6 |
(8) Graham Reid (Ellon) |
15.00 pm |
(5) Simon Mitchell (Stonehaven) |
2 |
- |
6 |
Pat McCarron (Aberdeen) |
15.00 pm |
Phil Craig Jnr (Aberdeen) |
6 |
- |
5 |
(4) Darren Matthew (Aberdeen) |
16.00 pm |
(3) Alexander Stephen (Cairnbulg) |
3 |
- |
6 |
John Falconer (Portlethen) |
16.00 pm |
Andy Milne (Aberdeen) |
4 |
- |
6 |
Dave McPike (Arbroath) |
16.00 pm |
(7) Andy Gerrie (Fraserburgh) |
6 |
- |
0 |
Doug Milne (Aberdeen) |
16.00 pm |
Stuart Keith (Ellon) |
6 |
- |
5 |
(2) Mark Oaten (Aberdeen) |
Time |
Quarter Finals
(£70 losing quarter-finalists) |
17.30 pm |
Mike Clark (Inverurie) |
2 |
- |
6 |
(8) Graham Reid (Ellon) |
17.30 pm |
Pat McCarron (Aberdeen) |
5 |
- |
6 |
Phil Craig Jnr (Aberdeen) |
17.30 am |
John Falconer (Portlethen) |
4 |
- |
6 |
Dave McPike (Arbroath) |
17.30 am |
(7) Andy Gerrie (Fraserburgh) |
6 |
- |
2 |
Stuart Keith (Ellon) |
Time |
Semi-Finals
(£100 losing semi-finalists) |
19.00 pm |
(8) Graham Reid (Ellon) |
3 |
- |
6 |
Phil Craig Jnr (Aberdeen) |
19.00 pm |
Dave McPike (Arbroath) |
3 |
- |
6 |
(7) Andy Gerrie (Fraserburgh) |
Time |
Final (£500
winner & £200 runner-up) |
20.30 pm |
Phil Craig Jnr (Aberdeen) |
6 |
- |
7 |
(7) Andy Gerrie (Fraserburgh) |
|
STAGECOACH
BLUEBIRD
CHAMPIONSHIP TOUR GRAND FINAL |
|
Bowl 2000,
Elgin - Sunday 6 November 2005 |
Time |
Last 32 |
10.30 am |
(1) Steve Annal (Aberdeen) |
w |
/ |
o |
Martin Smith (Aberdeen) |
10.30 am |
Lee Bannerman (Fraserburgh) |
4 |
- |
6 |
Paul Robertson (Stonehaven) |
10.30 pm |
Tom Murray (Aberdeen) |
o |
/ |
w |
Kev Coutts (Aberdeen) |
10.30 pm |
Ray McKessick (Stonehaven) |
o |
/ |
w |
(8) Deryck Scott (Aberdeen) |
11.30 am |
(5) Jim Coltart (Perth) |
5 |
- |
6 |
Billy Williamson (Cruden Bay) |
11.30 am |
Neil MacDonald (Stonehaven) |
2 |
- |
6 |
Dave Christie (Stonehaven) |
11.30 pm |
Mark Gray (Peterhead) |
4 |
- |
6 |
Paul Simpson (Ellon) |
11.30 pm |
Andy Pirie (Aberdeen) |
o |
/ |
w |
(4) Richard Bruce (Aberdeen) |
12.30 pm |
(3) Bruce Thomson (Stonehaven) |
w |
/ |
o |
Deryk McLean (Montrose) |
12.30 pm |
George Henderson (Aberdeen) |
5 |
- |
6 |
Nicky Duncan (Aberdeen) |
12.30 pm |
Chris Petrie (Montrose) |
o |
/ |
w |
Willie Addison (St.Fergus) |
12.30 pm |
Alex Wood (Laurencekirk) |
1 |
- |
6 |
(6) Neil Smith (Turriff) |
13.30 pm |
(7) Edwin Whyte (Fraserburgh) |
6 |
- |
4 |
Richard Thomson (Aberdeen) |
13.30 pm |
Martin Hendry (Aberlour) |
5 |
- |
6 |
Frazer Logie (Elgin) |
13.30 pm |
Jason Duncan (Cruden Bay) |
w |
/ |
o |
Peter Williams (Montrose) |
13.30 pm |
Kevin Ellis (Inverallochy) |
2 |
- |
6 |
(2) Ray Edmonstone (Aberdeen) |
Time |
Last 16 (£30
losing last 16) |
15.00 pm |
(1) Steve Annal (Aberdeen) |
6 |
- |
3 |
Paul Robertson (Stonehaven) |
15.00 pm |
Kev Coutts (Aberdeen) |
6 |
- |
4 |
(8) Deryck Scott (Aberdeen) |
15.00 pm |
Billy Williamson (Cruden Bay) |
4 |
- |
6 |
Dave Christie (Stonehaven) |
15.00 pm |
Paul Simpson (Ellon) |
2 |
- |
6 |
(4) Richard Bruce (Aberdeen) |
16.00 pm |
(3) Bruce Thomson (Stonehaven) |
5 |
- |
6 |
Nicky Duncan (Aberdeen) |
16.00 pm |
Willie Addison (St.Fergus) |
3 |
- |
6 |
(6) Neil Smith (Turriff) |
16.00 pm |
(7) Edwin Whyte (Fraserburgh) |
6 |
- |
2 |
Frazer Logie (Elgin) |
16.00 pm |
Jason Duncan (Cruden Bay) |
2 |
- |
6 |
(2) Ray Edmonstone (Aberdeen) |
Time |
Quarter Finals
(£50 losing quarter-finalists) |
17.30 pm |
(1) Steve Annal (Aberdeen) |
6 |
- |
3 |
Kev Coutts (Aberdeen) |
17.30 pm |
Dave Christie (Stonehaven) |
2 |
- |
6 |
(4) Richard Bruce (Aberdeen) |
17.30 am |
Nicky Duncan (Aberdeen) |
1 |
- |
6 |
(6) Neil Smith (Turriff) |
17.30 am |
(7) Edwin Whyte (Fraserburgh) |
6 |
- |
2 |
(2) Ray Edmonstone (Aberdeen) |
Time |
Semi-Finals
(£70 losing semi-finalists) |
19.00 pm |
(1) Steve Annal (Aberdeen) |
4 |
- |
6 |
(4) Richard Bruce (Aberdeen) |
19.00 pm |
(6) Neil Smith (Turriff) |
5 |
- |
6 |
(7) Edwin Whyte (Fraserburgh) |
Time |
Final (£300
winner & £150 runner-up) |
20.30 pm |
(4) Richard Bruce (Aberdeen) |
7 |
- |
6 |
(7) Edwin Whyte (Fraserburgh) |