MENS TEAM CHAMPIONSHIPS
Friday 16th September
Scotland
12
-
15 England
Northern Ireland
12
-
15 Wales
Ireland
13
-
14

Northern Ireland

Wales
15
-
12 Scotland
 
Saturday 17th September
England
17
-
10
Northern Ireland
Wales
15
-
12
Ireland
England
16
-
11

Wales

Scotland
13
-
14
Ireland
Ireland
11
-
16
England
Northern Ireland
8
-
19
Scotland
 
Final Standings
Team
P
W
L
Frames For
Frames Against
Pts
+/-
England
4
4
0
64
44
12
+20
Wales
4
3
1
56
52
9
+4
Ireland
4
2
2
50
58
6
-8
Scotland
4
1
3
56
52
3
+4
Northern Ireland
4
1
3
44
64
3
-20
 
Sunday 18th September
 
3/4 Place Play-off
Scotland
14
-
8
Ireland
 
Final
ENGLAND
14
-
11
Wales


MENS INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS
Friday 16th September
Prelims (Best of 11)
Wayne Smith (Wal)
6
-
0
Sean Press (NI)
Simon Fitzsimmons (Eng)
6
-
1

John Magee (Ire)

Hans Kuijten (NI)
0
-
6
Gareth Potts (Eng)
Mark Gravener (Sco)
2
-
6
Lee Clough (Eng)
Liam Docherty (Eng)
5
-
6
Stuart Archibald (Sco)
Ady Toner (NI)
2
-
6
Willie Reilly (Ire)
Danny Miller (Eng)
6
-
4
Ian Daniel (Sco)
Matt Purnell (Eng)
6
-
4
Rod Clifford (Ire)
Lee Hull (NI)
4
-
6
Gavin James (Sco)
Chris Sweeney (Sco)
3
-
6
Lee Kendall (Eng)
Tony Holgate (Ire)
6
-
3
Scott Kennedy (Sco)
Andy Jones (Wal)
6
-
2
James Grogan (Ire)
Shaun Wishart (Sco)
1
-
6
Darren Appleton (Eng)
Anthony Creamer (Ire)
3
-
6
Nigel Craig (NI)
Steve Horan (Ire)
6
-
3
Raymond Conway (NI)
Connor McCann (NI)
6
-
5
Raphael Watters (Ire)
 
Last-64 (Best of 11)
Scott Proud (Sco)
2
-
6
Ryan John (Wal)
Darren Gibson (NI)
0
-
6
Wayne Smith (Wal)
Ivan Thompson (Sco)
6
-
3
Dean Torode (Eng)
Darren Ryles (NI)
2
-
6
Simon Fitzsimmons (Eng)
John Columb (Ire)
6
-
4
Neil Davey (Eng)
Oly Bale (Wal)
0
-
6
Gareth Potts (Eng)
Sandy Anderson (Sco)
4
-
6
Gavin Geraghty (Ire)
Allan Anderson (Sco)
1
-
6
Lee Clough (Eng)
Bayden Jackson (Eng)
3
-
6
Iain Soutar (Sco)
Sam Newell (NI)
6
-
5
Stuart Archibald (Sco)
Stefan Risidi (Eng)
6
-
5
Alex Stephen (Sco)
Marc Evans (Wal)
6
-
5
Willie Reilly (Ire)
Mark MacDougall (Wal)
3
-
6
Phil Craig Snr (Sco)
Shane O'Hara (Ire)
1
-
6
Danny Miller (Eng)
Ross Moir (Sco)
2
-
6
John McMahon (Ire)
David Duggan (Ire)
5
-
6
Matt Purnell (Eng)
Darren Matthew (Sco)
3
-
6
Keith Brewer (Eng)
Gareth Williams (Wal)
0
-
6
Gavin James (Sco)
Kevin McKee (NI)
6
-
3
Nicky Duncan (Sco)
George Henderson (Sco)
2
-
6
Lee Kendall (Eng)
Mark Oaten (Sco)
4
-
6
Sean Hoey (NI)
Ronan McCarthy (NI)
3
-
6
Tony Holgate (Ire)
Steve Munro (Sco)
6
-
1
Brian McGuinness (Ire)
Derek Smith (Ire)
6
-
3
Andy Jones (Wal)
Mike Keddie (Sco)
6
-
4
Derry Flinders (Wal)
Jason Harley (Sco)
1
-
6
Darren Appleton (Eng)
Raymond Mowat (Sco)
2
-
6
Paul Hawkins (Wal)
Kevin McDonnell (Ire)
4
-
6
Nigel Craig (NI)
Jason Twist (Eng)
6
-
4
Pat O'Leary (Ire)
Paul Currie (NI)
2
-
6
Steve Horan (Ire)
Karl Boyes (Eng)
6
-
1
Russell Burgess (Wal)
Fintan McKenna (Ire)
5
-
6
Connor McCann (NI)
 
Saturday 17th September
Last-32 (Best of 11)
Ryan John (Wal)
2
-
6
Wayne Smith (Wal)
Ivan Thompson (Sco)
4
-
6
Simon Fitzsimmons (Eng)
John Columb (Ire)
0
-
6
Gareth Potts (Eng)
Gavin Geraghty (Ire)
3
-
6
Lee Clough (Eng)
Iain Soutar (Sco)
4
-
6
Sam Newell (NI)
Stefan Risidi (Eng)
6
-
1
Marc Evans (Wal)
Phil Craig Snr (Sco)
3
-
6
Danny Miller (Eng)
John McMahon (Ire)
6
-
3
Matt Purnell (Eng)
Keith Brewer (Eng)
6
-
0
Gavin James (Sco)
Kevin McKee (NI)
3
-
6
Lee Kendall (Eng)
Sean Hoey (NI)
2
-
6
Tony Holgate (Ire)
Steve Munro (Sco)
6
-
4
Derek Smith (Ire)
Mike Keddie (Sco)
3
-
6
Darren Appleton (Eng)
Paul Hawkins (Wal)
6
-
3
Nigel Craig (NI)
Jason Twist (Eng)
4
-
6
Steve Horan (Ire)
Karl Boyes (Eng)
6
-
2
Connor McCann (NI)
 
Last-16 (Best of 11)
Wayne Smith (Wal)
5
-
6
Simon Fitzsimmons (Eng)
Gareth Potts (Eng)
4
-
6
Lee Clough (Eng)
Sam Newell (NI)
4
-
6
Stefan Risidi (Eng)
Danny Miller (Eng)
6
-
2
John McMahon (Ire)
Keith Brewer (Eng)
4
-
6
Lee Kendall (Eng)
Tony Holgate (Ire)
5
-
6
Steve Munro (Sco)
Darren Appleton (Eng)
6
-
2
Paul Hawkins (Wal)
Steve Horan (Ire)
3
-
6
Karl Boyes (Eng)
 
Quarter-Finals (Best of 13)
Simon Fitzsimmons (Eng)
5
-
7
Lee Clough (Eng)
Stefan Risidi (Eng)
1
-
7
Danny Miller (Eng)
Lee Kendall (Eng)
7
-
1
Steve Munro (Sco)
Darren Appleton (Eng)
7
-
6
Karl Boyes (Eng)
 
Sunday 18th September
Semi-Finals (Best of 13)
Lee Clough (Eng)
5
-
7
Danny Miller (Eng)
Lee Kendall (Eng)
6
-
7
Darren Appleton (Eng)
 
Final (Best of 13)
Danny Miller (Eng)
1 - 7
Darren Appleton (Eng)